Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Otwarty w Nadleśnictwie Kędzierzyn

Jest to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z codzienną pracą leśnika

Niedziela to dobry czas na rodzinne wycieczki. W Nadleśnictwie Kędzierzyn dobrze o tym wiemy, dlatego właśnie ten dzień wybraliśmy na organizację otwartego dnia dla wszystkich chętnych do zwiedzenia naszej siedziby. Tym razem dzień otwarty zorganizowaliśmy 9 września.

Korzystając z pięknej pogody odwiedziło nas ok 200 osób. Wszyscy chętni mogli obejrzeć przygotowane wystawy, m.in stałą ekspozycję prezentującą leśne zwierzęta czy specjalnie przygotowaną wystawę pn. „Historia zapisana w lesie”. Ta ostatnia została zaaranżowana dzięki  zacięciu pasjonatów historii, którym udało się zgromadzić wiele interesujących  pamiątek minionych czasów, takich jak przedmioty codziennego użytku, elementy umundurowania i wyposażenia, odznaczenia i broń białą. Większość z nich została znaleziona właśnie na terenach leśnych, które były świadkiem niejednej kampanii wojennej. Artystyczne doznania gościom zapewnił występ zespołu sygnalistów myśliwskich Raróg, gdzie muzyka przepleciona była opowieścią o tradycji łowieckiej. Niewątpliwą atrakcją dla wielu uczestników była możliwość wejścia na dostrzegalnię pożarową przy siedzibie nadleśnictwa – tego dnia akurat była bardzo dobra widoczność, pozwalająca dojrzeć m.in. Góry Opawskie.

Dzień otwarty Nadleśnictwa był połączony z organizowanym przez MOSiR w Kędzierzynie-Koźlu rajdem rowerowym. Był to rajd o charakterze rekreacyjnym, w którym wzięło udział ok. 60 uczestników w różnym wieku.  Prowadził on z osiedla Azoty przez tereny leśne do Starej Kuźni. Razem z organizatorami jechali w rajdzie nasi koledzy, opowiadając po drodze o najciekawszych miejscach, takich jak Dąbrowa czy kapliczka Hubertus. Pokazywali też, jaki jest wpływ wieloletnich emisji przemysłowych na stan naszych lasów oraz jak są one przebudowywane. Pod dostrzegalnią pożarową na Blachowni była okazja do przybliżenia tematyki związanej z ochroną przeciwpożarową terenów leśnych.

Po przerwie na zwiedzanie wystaw w Starej Kuźni, uczestnicy przejechali na ośrodek edukacji leśnej Stampnica. Na ośrodku, oprócz pieczenia kiełbasek na ognisku, były przygotowane przez instruktorki MOSIR-u konkursy dla uczestników rajdu oraz prezentacja maszyn do prac z zakresu zagospodarowania lasu. Zainteresowanie wzbudził pokaz pracy lekkiego harwestera oraz zestawu do zrywki drewna. Była to dobra okazja do przybliżenia specyfiki pracy w lesie – zwłaszcza związanej z pozyskaniem i zrywką drewna: niebezpieczeństw i trudu jakie ta praca niesie ze sobą oraz korzyści płynących z mechanizacji – zwiększonego bezpieczeństwa, ergonomii i wydajności pracy. Droga powrotna drogami leśnymi na osiedle Azoty, była dla uczestników rajdu okazją do poznania kolejnych interesujących zakątków naszego Nadleśnictwa.

Podsumowując dzień otwarty, jesteśmy bardzo zadowoleni z dużego zainteresowania naszą inicjatywą, co z pewnością było również zasługą bardzo sprzyjającej pogody. Cieszy również udana współpraca Nadleśnictwa Kędzierzyn z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu, przynosząca obu stronom korzyści i pozwalająca mieszkańcom naszego regionu ciekawie spędzić wolny czas.