Lista aktualności Lista aktualności

Jesień w lesie

Po długich miesiącach upalnego lata nadeszły pierwsze oznaki jesieni.

Doskonałym miejscem do obserwacji tych zwiastunów jest oczywiście las, gdzie wzrok przyciąga pełna gama kolorów liści, które niestety w niedługim czasie opadną.

W lesie  następuje wiele zmian: m.in. zwierzęta przygotowują się do zimy zbierając zapasy inne szukają miejsca na zimowy sen, a w runie leśnym  pojawiły się grzyby, którymi matka natura obdarzyła każdego, kto choć na chwilę wybrał się na grzybobranie.

Przyroda zdecydowanie zwalnia cisza w lesie sygnalizuje nadejście jesieni, a za chwilę i zimy. Nie słychać już porannego śpiewu ptaków, a tylko pojedyncze słoneczne dni rozpędzają na krótko tą żywą lokomotywę. Lecz nie wszędzie jest tak spokojnie jesienne ożywienie panuje w świecie zwierząt. Jelenie właśnie zakończyły swój okres godowy zwany rykowiskiem, a bekowisko u Danieli jeszcze trwa. Sarny łączą się w tzw. rudle ponieważ wiedzą, że grupie zawsze łatwiej przetrwać ten najcięższy okres.

W tym miejscu nie możemy również zapomnieć o naszych skrzydlatych przyjaciołach, którzy zostają z nami w tym czasie. Każdy kto ma choć odrobinę dobrej woli powinien pomóc w przetrwaniu tego ciężkiego dla nich okresu. Dokarmiając ptaki róbmy to specjalnymi „pyzami” czy też odpowiednią mieszanką zbóż pamiętając przy tym o najważniejszej zasadzie- róbmy to regularnie.

Spacerując po lesie możemy również zauważyć pomalowane na biało wierzchołki młodych drzewek jest to znak, że leśnicy dbając o nowe pokolenie lasu zabezpieczaj go przed zwierzyną, która w okresie zimy zgryzając niezabezpieczony pączek szczytowy praktycznie  nie daje szansy na przetrwanie.

 Wybierzmy się więc zatem na spacer z całą rodziną. Możemy wtedy uda się zobaczyć, że otaczająca nas przyroda powtarza swój odwieczny i niezwykły cykl, nie bacząc na rozwój cywilizacji.