Asset Publisher Asset Publisher

Piknik edukacyjny w Raciborzu

W sobotę, 19. sierpnia 2017 roku, na raciborskim placu Długosza odbył się piknik edukacyjny związany z obchodami 25. rocznicy największego w historii Polski pożaru lasu. W ramach tych obchodów, w sobotę i niedzielę odbył się Memoriał im. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego – strażaków, którzy ćwierć wieku temu zginęli w trakcie akcji gaśniczej.

Punkt edukacyjny Lasów Państwowych obsługiwany był przez pracowników Nadleśnictwa Kędzierzyn przy wsparciu Nadleśnictwa Rudy Raciborskie i pomimo kapryśnej pogody cieszył się ono dużym zainteresowaniem.
W rozmowach z odwiedzającymi przypominaliśmy historię pożaru z 1992 r. pokazując jego skutki  i ogrom pracy, którą leśnicy włożyli w odbudowę powierzchni pożarzyska, zaś każda z osób, która wyraziła chęć posadzenia drzewka otrzymała sadzonkę z zakrytym systemem korzeniowym pochodzącą ze szkółki kontenerowej w Nędzy.

Najmłodszym uczestnikiem konkursu była 2 letnia dziewczynka, natomiast najstarszą odwiedzającą stoisko była Pani w wieku 84 lat.

Również dla naszych najmłodszych gości mieliśmy przygotowane wiele atrakcji, w tym konkursy rysunkowe oraz koło fortuny. Po odpowiedzi na wylosowane pytania z zakresu szeroko pojętej wiedzy o lesie, dzieci z radością losowały upominki z worka prezentów. Maluchom frajdę sprawiało również pokolorowanie ulubionego zwierzątka, zaś z ogromną ciekawością (choć i nie bez pewnej dozy nieśmiałości) oglądały i dotykały odlewów żmii zygzakowatej oraz zaskrońca. Uśmiechy na ich buziach były dowodem na to, że edukacja prowadzona przez zabawę i rozmowę jest potrzebna.

W trakcie pikniku mieliśmy również okazję poznać poglądy ludzi z różnych rejonów kraju, a także gości z Czech i Niemiec na temat pracy leśników. Oczywiście – największe emocje wzbudzały nawałnice, które w ostatnich miesiącach przeszły nad Polską oraz sytuacja w Puszczy Białowieskiej.

Najmilsze słowa, które usłyszeliśmy w czasie festynu, to „…dobrze, że tu dzisiaj jesteście…”.

Najczęściej zadawane pytania dotyczyły:

  • szkód od trąb powietrznych, które przeszły nad naszym terenem oraz w północnej części kraju,
  • stanu sanitarnego świerczyn białowieskich, gradacji kornika drukarza, działań gospodarczych oraz zagrożeń związanych z nagromadzeniem martwych drzew w puszczy,
  • Leśnych Gospodarstw Węglowych i sposobów zwiększenia absorbcji CO2 w założonych gospodarstwach.

Na zakończenie dnia, na scenie zagrał Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, który towarzyszył również ceremonii wręczania medali dla zwycięzców konkursów sportowych organizowanych w ramach Memoriału.

Decyzją Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Kordelasem Leśnika Polskiego został wyróżniony Pan Stanisław Borowik – od 25 lat główny inicjator i organizator Memoriałów. Kordelas ten w imieniu Dyrektora wręczył na scenie Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie Pan Robert Pabian.